wtorek, 22 sierpnia 2017

Jak skutecznie szukać pracy (2). Przygotowanie CV

Jak zabrać się za szukanie pracy? Od czego zacząć?

Najważniejsze jest aktywne szukanie. Nie warto się też ograniczać do jednej strony lub ograniczonego zestawu stron, ale szukać wszędzie, gdze tylko się da. W ciągu ostatniego roku najwięcej zleceń dostałam dzięki FB. Serio serio. Myślałam najpierw, że to specyfika branży (redakcje i korekty to głównie outsourcing, więc zleceniobiorców szuka się też jak najmniejszym kosztem :D), ale w sumie obecną pracę też znalazłam za pośrednictwem tego serwisu. Oczywiście w internecie jest pełno stron z ogłoszeniami, ale trzeba tam regularnie, systematycznie zaglądać. Najlepiej codziennie. Może być to nużące, wiem, ale już wcześniej wspomniałamszukanie pracy to praca. Wyczerpująca. Ale jeśli ktoś się solidnie przyłoży, to wysiłek na pewno się opłaci i uda się znaleźć coś fajnego (albo chociaż dobrze płatnego) – a już na pewno w dużym mieście.

Naturalnie warto informować znajomych, że szuka się pracy, ale wtedy też trzeba się przypominać. I nie liczyć, że ktoś zrobi coś za nas. To  my szukamy pracy.
Jeśli znajdziemy ciekawe ogłoszenie, które nam się spodoba, najlepiej nie zwlekać, tylko od razu wysłać CV. Dobrze więc wcześniej je sobie przygotować.

Bo dobre CV to połowa sukcesu w znalezieniu pracy. A może nawet więcej. Bo to pierwszy krok, bez którego nie pójdziemy dalej.

Co to znaczy: dobre CV?


 

Po pierwsze. W CV powinno być zdjęcie.
Wielu rekruterów po prostu nie patrzy na CV bez fotografii (szkoda, że tego nie wiedziałam wcześniej. Kiedyś jedna pani, podobno profesjonalistka, doradziła mi usunięcie zdjęcia z CV… chyba jej się nie spodobało… ale kto wie, ile możliwości przez to straciłam…). Zdjęcie formalne, jak do dowodu czy dyplomu, nie jakieś z plaży czy wakacji. To niby oczywiste, ale warte podkreślenia. Ostatnio w sieci głośno było o tym, że młodzi ludzie do aplikacji na studia dołączają zdjęcia ze Snapchata… Nie wiem czy to prawda, czy to fejk, aczkolwiek jestem w stanie w to uwierzyć.

Po drugie. CV powinno być estetyczne.
Niezależnie od branży, nie powinno zwracać uwagi niechlujstwem. Format – polecam pdf. To daje gwarancję, że dokument otworzy się u rekrutera w takiej samej formie, w jakiej wysyłaliśmy. Uda nam się też ukryć, że na przykład nie umiemy używać tabulatora i wcięcia robimy za pomocą spacji (ale swoją drogą, warto się tego nauczyć…)

Po trzecie – szablon.
W internecie jest wiele gotowych szablonów CV, również serwisy pośredniczące w poszukiwaniu pracy oferują gotowe wzory. Sama skorzystałam z jednego i nie żałuję, chociaż na początku wstydziłam się trochę, że wysyłam CV z logo serwisu, ale to naprawdę nie ma sensu. Ale jeśli ktoś ma mieć takie rozkminki jak ja, to samemu można odwzorować układ – to nie jest szczyt techniki. :D

Co powinno znaleźć się w CV?

Ważne! CV powinno być spersonalizowane pod konkretną branżę. W moim przypadku było tak, że pracowałam i jako nauczyciel, i jako kasjer sprzedawca, i w różnych wydawnictwach. Nie wszystkie te informacje przyszłemu pracodawcy są niezbędne. Warto zastanowić się, czy zamiast tego nie wpisać więcej informacji o obowiązkach, jakie się wykonywało, odbytych kursach, szkoleniach itp.

Wszystkie informacje w CV powinny być merytoryczne i przedstawiać nas w dobrym świetle. Podobno ludzie w CV często kłamią. Nie wiem, ale wiem, że można przegiąć w drugą stronę, czyli nie docenić siebie. Do szukania pracy trzeba jednak podejść marketingowo i zrobić sobie dobrą reklamę. Czyli: wyeksponować zalety, a ukryć braki. Jeśli brak nam pewności siebie albo uważamy, że nie wypada przesadnie się chwalić – może warto kogoś poprosić, żeby nam wskazał nasze mocne strony (i ewentualnie zapisał na kartce :P). Natomiast warto też pamiętać, że wskazywane w ogłoszeniach oczekiwania – konieczne czy też mile widziane – często wpisywane są nadmiarowo. Pracodawca raczej nie spodziewa się, że kandydat będzie miał wszystkie umiejętności. Raczej będzie oczekiwał, że znajdzie chociaż kilka… Nie odrzucajmy więc możliwości aplikowania na dane stanowisko tylko dlatego, że nie obsługujemy pięciu programów graficznych, a zaledwie dwa. :D Być może inni kandydaci znają tylko jeden lub żadnego, a i tak wysyłają. Ba, czasem nawet dostają pracę. :P

Reasumując: CV powinno mieć zdjęcie, być czytelne, przejrzyste, merytoryczne i spersonalizowane, a także zawierać ważne i konkretne informacje dotyczące wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Aha: i nie musi mieścić się na jednej stronie, za to powinno zawierać klauzulę dotyczącą zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz